bux.cz


Stránka knižní trilogie

Zajímavosti série Padesát odstínů

Masochisti profesionálové

Na kvalitu knihy si stěžovali i lidé ze sadomasochistických komunit. Kdoví jak dlouho se schovávali před světem, dokud je ze tmy nevytáhlo pouhé rozčilení nad jednou knížkou. Autorka prý (trestuhodně...) zjednodušuje pohled na submisivní povahu. Být submisivní neznamená nechat se sebou zacházet jako s rohoží. Na podobné výpady autorka často odpovídá doporučením, aby si dotyční přečetli knihu znova – zjevně jim něco dost podstatného uniklo.

Soundtrack pana Greya

E. L. James během psaní poslouchala hudbu – a nejednou záměrně takovou, která jí pomáhala navodit atmosféru. Seznam skladeb ke každé knize trilogie zveřejnila na své stránce. Obsahuje písně jako Toxic od Britney Spears, Witchcraft od Franka Sinatry, nebo třeba Sex on Fire od Kings of Leon.

Neví, o čem píše

Ale ví – E. L. James sice nikdy nebyla ani v Seattlu, ani v Portlandu, kde se její příběh odehrává, zato si však vydatně pomáhala moderními vymoženostmi. Městy ji provedl Google Street View. Zjevně to zvládla na výbornou, protože na to nikdo nepřišel, dokud sama tajemství nevyjevila.

Domácí potřeby

Poté, co se zázračnou rychlostí vyprodala většina potřebných hraček a příslušenství v amerických sexshopech, vzaly čtenářky útokem další obchody. Třeba s domácími potřebami. Hedvábné lano na bondage se přece dá úplně snadno nahradit šňůrou na prádlo, jakýmkoli loveckým lanem, nebo v případě krajní nouze rybářským lankem... Možná na té knize přece jenom měl být ten nápis „Nezkoušejte doma!“.

Kolik vlastně vydělává?

Našli jsme na internetu informaci, že E. L. James, autorka pouhých tří knížek, si svým počinem denně vydělává přibližně £119,500. Pro představu – je to přes 3 a půl milionu. Vzhledem k tomu, kolik stála práva na zfilmování, do kolika jazyků už kniha byla přeložena, a kolik procent jde autorce z každého prodaného výtisku, nemusí být tento odhad zas tak nerealistický...

44 procent si radši čte

Jedna anketa zjistila celkem pozoruhodnou skutečnost – 44 procent žen uvedlo, že pokud jde o čtení Padesáti odstínů a vlastní sex, upřednostňují čtení. Což by znamenalo, že tato kniha zasáhla mnohé ložnice také zcela jiným způsobem, než co nám říkají média :)