bux.cz


Stránka knižní trilogie

Erika Mitchell - životopis

Erika Leonard Mitchell / E L James

E.L. James vlastním jménem Erika Mitchell Leonardová, (*1963, Londýn) je nezávislá anglická spisovatelka, televizní producentka, scénaristka a velká senzace literárního světa posledních let. Svou prvotinu vydala teprve nedávno, na jaře 2011 jako e-knihu na internetu. Aby se z ní stal světový bestseller, nepotřebovala žádnou publicitu v běžných médiích. V internetovém knihkupectví si ji stáhlo přes milion čtenářů. Román se vyšplhal na přední místa prestižního žebříčku nejprodávanějších knih v USA hodnoceného listem The New York Times. Její románová prvotina byla původně fanfiction populární upírské ságy Stmívání. Podle jejich vlastních slov do něj zakomponovala svoji krizi středního věku a další své fantazie. Úspěch, kterého její dílo dosáhlo zejména v internetové komunitě, ji naprosto šokoval. Později pouze změnila jména hlavních hrdinů a román v roce 2011 vydala pod názvem Fifty Shades of Grey/Padesát odstínů šedi.

E. L. James a manželství

O svém soukromí autorka nerada mluví. A určitě to má hodně těžké, protože otázky ohledně toho, kolik pravdy a kolik jejích vlastních životních zkušeností v její knize vůbec je, se na ni vysypou snad v každém interview. Většinou se jenom usměje, zavrtí hlavou, občas žertem odkazuje ke svému „právu nevypovídat“.

Ticho o své minulosti trochu vyvažuje občasnými zmínkami o svém manželství s mužem jménem Niall Leonard, které přinejmenším z těchto zmínek vypadá celkem šťastně. Když se jí ptali, nakolik tento román, tak nečekaně a fenomenálně úspěšný, ovlivnil její manželství, a jestli během práce na něm ukazovala úryvky svému manželovi, typicky lišácky odpověděla: „Ano, jasně. Kontroloval mi gramatiku v každé kapitole.“

Pak ale dodala, že sexuální výjevy se mu často hodně zamlouvaly, a taky byl zvědavý na pokračování. A později, jak se nálada uvolňovala, přiznala také to, že materiál pro intimní scény nesbírala pouze na internetu, ale také ve vlastní ložnici praktickými zkouškami, z čehož prý byl pan manžel občas už celkem unavený...

Zdá se, že v této neobyčejné ženě se pozoruhodně mísí stydlivost s kuráží. Červená se, když pomyslí na to, že její knihu čtou i muži. Ta stejná žena však divákům vypráví příběh, jak zatelefonovala do jedné místní londýnské autoopravny, aby se v rámci svého výzkumu zeptala, jestli by dva lidé mohli mít sex na zadním sedadle vozu Audi R8. Prodavač tvrdil, že určitě ne, jí to však nestačilo a poté, co si sama zašla do nejbližší prodejny, poseděla si na místě, jež ji tolik zajímalo, a rozhodla – ale jo, rozhodně by to šlo!

V létě 2012 přinesl britský Guardian celkem obsáhlý článek z pera autorčina manžela. Skvělý tah, nicméně kdo čekal nějaké pikantnosti z jejich společného života, musel být zklamaný, a ani v příštích podobných rozhovorech nebyl Niall sdílnější. Oba jako by naznačovali, že konec konců ani není moc o čem mluvit.

Niall Leonard říká, že hodně lidí si to zjevně neuvědomuje, ale v určitých rovinách se v životě ani přes takový obrovský úspěch nic nezmění. Agenti a novináři si vymýšlejí hlouposti, přestože se kniha už v podstatě prodává sama a média o ní velmi ochotně informují i bez pobízení. Jen málo z toho je pravda. Erika s Niallem rozhodně netráví celá dopoledne v posteli a celá odpoledne u bazénu. Je třeba se postarat o děti, jít na procházku se psem, zavolat opraváře kvůli porouchané troubě. Tyto věci z našich životů nezmizí jen proto, že nás zná celý svět.

Zvědavost čtenářů a čtenářek je pochopitelná. Přesto je opravdu sympatické, jak ti dva přirozeně drží pohromadě a před novináři se ani slůvkem nepřeřeknou. Tak by to ostatně nejspíš mělo být. Ať vyvolává senzace ta skvělá kniha, to je v pořádku. Ne něčí vzácné soukromí...